Salı, 16 May 2017 09:46

Yeni Türkiye’nin özel uçak sevdası

ucak sevdası ucak sevdası Atila Sertel

CHP’li Sertel: Halkı tasarrufa çağıran lider israf yapmaz

CHP’li Sertel: Yazıktır, günahtır, israftır!

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, devletin üst kademesindeki israfı Meclis’e taşıdı. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, aynı etkinlik için Kayseri’ye üç ayrı özel uçakla gidilmesinin israf olup olmadığını Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, 4 Aralık Pazar günü Kayseri’de gerçekleştirilen toplu açılış törenine, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı’nın üç ayrı özel uçakla gittiğini yazdı. Özkök’ün “A330'un içinden bakınca Yeni Türkiye nasıl bir yer” başlıklı yazısını verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “4 Aralık Pazar günü, Kayseri’de gerçekleştirilen toplu açılış töreni için Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere neden üç ayrı özel uçakla gidilmiştir? Bu israf değil midir? Aynı tören için aynı şehre giden devlet büyüklerinin tek bir uçakla gitmesi mümkün değil midir? Liderlerin aynı uçağı paylaşamayacağına dair yazılı veya sözlü bir kural var mıdır” diye sordu.

İŞTE YENİ TÜRKİYE!

Ekonominin kötü gittiği ve kötü yönetildiği bir dönemde halkın cebinden çıkan paralarla üç ayrı özel uçak kaldırıldığını, her bir uçağın gidiş geliş maliyetinin binlerce dolar olduğunu vurgulayan Sertel, uçsuz bucaksız konvoy oluşturan koruma ve makam araçlarıyla, milyon dolarlık özel uçaklarla yeni Türkiye’nin Arabistan Krallığı’nı andırdığını söyledi.

Ankara – Kayseri arasının karayolu ile 326 kilometre olduğuna dikkati çeken CHP’li Sertel, karayolu ile iki saatte alınabilecek bir yol için üç ayrı özel uçağın kullanılmasının halka anlatılamayacağını dile getirdi. Halka tasarruf çağrısı yapanların, cebinizdeki dolarları bozdurun diyenlerin binlerce dolarlık masraf yapmasının doğru olmadığını kaydeden CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Bir tarafta halkın büyük bir bölümü açlık sınırının altında yaşamaya çalışıyor diğer tarafta Ortadoğu’nun şatafatlı yaşantısına benzer bir yaşam sürülüyor. Yeni Türkiye’nin özel uçak sevdası tıpkı araba sevdası gibi romanlara konu olacak cinsten. 300 kilometre ötedeki şehre üç ayrı özel uçakla gidiliyor. Yazıktır, günahtır, israftır. İsraf da haramdır. Saray’ın bir günlük masrafı dahi dudak uçuklatan cinsten. Cumhurbaşkanlığı’nın, Başbakanlığın bir yıllık özel uçak masrafları açıklanması lazım. Halkımız bunları bilsin” diye konuştu.

 

  • Haberin Tarihi: Çarşamba, 14 Aralık 2016