Salı, 16 May 2017 09:49

CHP’li Sertel AVM ve marketlerdeki çalışma sürelerini sordu

marketlerde calısma suresı marketlerde calısma suresı Atila Sertel

Sertel: İşçilerin haklarını sömüren firmalar kamuoyuna açıklansın

Sertel: AVM ve marketler küçük esnafı bitiriyor, işçiyi sömürüyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, AVM ve zincir marketlerde çalışanların sorunlarını Meclis’e taşıdı. Sertel, günde en az 12 saat açık olan AVM ve zincir marketlerde çalışanların fazla mesai ücretlerinin verilip verilmediğini, denetimlerin hangi sıklıkta yapıldığını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na sordu.

Bakan Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Günde en az 12 saat açık olan alışveriş merkezlerinde ve marketlerde çalışanlar, aslında İş Kanun'unun kendilerine tanıdığı birçok haktan uzak olarak para kazanmaya çalışıyor. Birkaç kurumsal firma hariç hemen hepsi işçilerini haftalık 45 saatten fazla çalıştırmasına rağmen, fazla mesai ücreti vermiyor. Bu insani bir durum değildir. Mantar gibi çoğalan, küçük esnafa darbe vuran AVM ve marketlerle belki bir taraftan istihdam yaratılıyor ancak diğer taraftan modern kölelik sistemi inşa ediliyor” dedi.

Çok sayıda kişinin AVM ve marketlerde günde 12 saat gün yüzü görmeden çalıştıklarını ve emeklerinin karşılığını alamadıklarını vurgulayan Atila Sertel, bu tür yerlere periyodik denetimlerin yapılması ve çalışanların birebir dinlenmesi gerektiğini vurguladı.

FİRMALAR AÇIKLANSIN

İş Kanunu’na göre haftalık 45 saati aşan sürelerin fazla mesai olarak ödenmesi gerektiği bilgisini veren Sertel, şunları söyledi:

“Bazı büyük marketler ve AVM’lerde vardiya sistemi uygulanmasına rağmen bir çoğunun vardiya sistemi uygulamadığı ve İş Kanunu’na ve çalışma saatlerine aykırı hareket ettikleri biliniyor. İşsizlik ülkemiz için çok önemli bir problem. Ancak özlük haklarından yoksun olarak haftalık 72 saati bulan çalışma süreleri de ciddi bir problem. İşsizlik nedeniyle, kapının önüne konulurum endişesiyle birçok kişi fazla mesai hakkını dahi isteyemiyor Sayıları her geçen gün hızla artan AVM ve zincir marketlere özel denetimler yapılması ve işçilerin lehine yaptırımlar konulması şart. Aksi halde bu tür yerler insan emeğini sömürerek, çalışanların haklarını görmezden gelerek büyümeye ve çoğalmaya devam edecekler. Daha çok AVM ve market demek, daha çok istihdam demek belki ama daha çok mağdur insan demek aynı zamanda. Çalışanlarını mağdur eden, haklarını vermeyen bütün işyerleri tespit edilerek, tıpkı tağşiş yapan firmalar gibi kamuoyuna isim isim açıklanmalıdır. Halkımız insan emeğini sömüren bu kurumlara gereken cevabı verecektir.”

 

  • Haberin Tarihi: Pazartesi, 19 Aralık 2016